Tesislerimiz

TESİSLERİMİZ

Ceyhan Depolama Sahası

Adana ili Ceyhan İlçesi Toros Gübre Fabrikasının içinde bulunan 200.000 m2 sahamızda yıllık 1.200.000 m/ton Linyit ithalatı ile günlük (24 saat) 7.000 ton torbalama kapasitesine sahip olan tesisimizde 20 adet kömürleri ebatlandırmak için eleğimiz, 15 adet kömür paketleme tesisimiz, 15 adet iş makinamız bulunmaktadır. Bu bağlamda tesisimiz Türkiye’nin en büyük ithal kömür depolama, eleme ve paketlemesine sahiptir.

Ceyhan Depolama Sahası
Dilovası Depolama Sahası

Dilovası Depolama Sahası

2004 yılında Gebze sanayi bölgesinde faaliyetine başlayan Atakaş Tic.Nak. A.Ş Gebze şubesi, 2012 yılından itibaren Dilovası Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesine taşınarak burada 95,000 m2 alan içerisinde 7 adet torbalama, 5 adet eleme tesisi ile yıllık 1.000.000 ton kapasiteye ulaşabilmektedir. Marmara bölgesi, Batı Karadeniz bölgesi ve İç Anadolu bölgesinin gerek ısınma gerekse sanayi amaçlı kömür ihtiyacı bu tesisimizden karşılanmaktadır.

Payas Üretim Tesisleri

1995 yılından bu yana Payas OSB içerisinde faaliyet gösteren fabrikanın ana faaliyet alanı linyit toz kömüründen ısınma amaçlı “briket kömür” elde edilmesidir. Bu amaçla fabrika sahasına getirilen yüksek kaliteli (7200 KCal/Kğ) ithal Rus linyit tozları bunkerler ve bantlı konveyörler vasıtası ile üretime sevk edilmektedir. Prosesin bir yerinde belirlenmiş oranlarda elektronik dozajlama ünitesi yardımı ile sönmüş toz kireç ve melas katkısı sağlanarak miksere aktarılan karışım, 200 bar basınç altında çalışmakta olan pres tezgahından geçirilerek yaklaşık 140gr./ad büyüklüğündeki briket kömürler pres tezgahı altındaki bantlı konveyör vasıtası ile elek ünitesine oradan da paketleme bunkerine alınırlar. Lodsel kontrollü ve 150 Ton/saat yükleme kapasiteli seri paketleme ünitesinde 25’er Kg’ lık lamine torbalara doldurularak piyasaya arz edilirler. Payas OSB’deki fabrika sahasına ikinci bir üretim hattı eklenerek kapasite artırımına gidilmiş ve toplamda 675.000 Ton/yıl üretim seviyesine ulaşılmış.Atakaş Kömür San. Ve Tic. A.Ş. 2004 yılında Kocaeli/Gebze/Tavşanlı bölgesinde yeni bir şube açarak “CEMRE” markalı kömürü de bünyesine katmış ve kapasitesini iki katına çıkartarak Türkiye’nin en büyük briket kömür üreticisi haline gelmiştir.

“YEŞİLKOR” ve “CEMRE” markalı briket kömürlerimiz TSE 12055 1.SINIF uygunluk belgesine sahip olup Türkiyede bu belgeyi alan ilk markalardır.

Payas Üretim Tesisleri
Azganlık Depolama Sahası

Azganlık Depolama Sahası

35.000 m2 alanda günlük 5.000 m/ton yükleme kapasitesi, yıllık 600.000 m/ton Rusya, Amerika, Venezuela’dan Petrokok ithalatı ile Türkiye’deki çimento fabrikalarının Petrokok ihtiyaçlarını karşılayan en büyük ithalatçı konumundadır.

Enüstkat Interactive